RSS

Cinsel ilişkiden sonra vajina nasıl temizlenmeli

20 Nis

Cinsel ilişkinin ardından vajinanın yıkanması iki nedenle yapılıyor. Birinci sebebi vajinaya gelen spermleri yıkayıp yok etmek, bu yolla gebelikten korunmak için yapılıyor. İkinci sebep ise erkekte herhangi bir hastalık varsa bulaşma ihtimalini ortadan kaldırabilmek için yapılıyor. Ancak her iki nedenide vajinayı yıkayıp ortadan kaldırmak söz konusu değildir. Spermler çok hızlı ve fazla hareket eden hücrelerdir. İkişki esnasında yollarını bulur ve hızlı bir şekilde giderler. Vajinayı yıkayıp hamile kalmama olasılığı sadece yüzde 1 civarındadır.Vajinayı suyla yıkamak enfeksiyona sebep olan bakteriler, virüsler veya mantarların ortadan kalkmasını sağlamaz. Temizlik açısından herhangi bir anlamı yoktur ve kadına zarar verebilir. Uzman doktorlar kadınların vajinanın içerisini yıkamamasını önerirler.
Cinsel ilişki sonrası vajinal duş uygulamalarına hekimler cok sık rastlamaktadır. Bunun yapılmasının sebebi 2 tanedir.

Birinci cinsel ilişki sonrası sperm bulaşma olasılıgına karşı temizlik.
İkincisi ise karşı tarafın ktaşıdıgı bir rahatsızlık mikrobunu ber taraf etmektir.

Not : Bu yöntemler pek etkili değildir.

Neden etkili değildir : spermler cok hareketli canlılardır. Partnerin boşalması meydana geldiği andan itibaren spermler yoluna devam eder.

Vajinal duş yaparak sadece gebe kalma olasılığı oranını sadece %10 olarak etkiler. Bu oran daha fazla düşmez. Dediğimiz gib spermler cok hareketler hücreler olduğundan dolayı hemen içeri girmeye başlıyor.

Partner tarafından bulaşacak bir mikrop, hücre veya mantar gibi virüsler su ile yıkandığından bunların temizlenmesi söz konusu değildir.

Vajinal duşun temizlik açısından hiç bir yararı olmadığı gibi tam aksine zararı olma olasılığı yüksektir. Zaten hekimler de vanijal duş olayını hiç bir şekilde önermemektedir. Bunun en güzel ve çağdaş yöntemi prezervatif kullanmaktır.

Reklamlar
 
Yorum yapın

Yazan: Nisan 20, 2011 in Uncategorized

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: