RSS

Cinsel Yaşamda Mutluluk

20 Nis

Bir insanın cinselliği; bedensel, psikolojik ve sosyal koşullardan etkilenir ve bunlarla çerçevelenir. Cinsellik denince akla iki kişinin sevişmesi gelir. Halbuki cinsellik çok boyutlu bir davranıştır.

Dünya Sağlık Örgütü, sağlıklı cinselliği şöyle tanımlar; ‘ Cinsellik; fiziksel, duygusal, entellektüel ve sosyal yönlerin; kişiliği, iletişimi ve aşkı zenginleştirici etkilerinin bileşiminden oluşur. Herkesin cinsel bilgilere ulaşma ve cinsel ilişkiyi zevk için ya da üreme amacıyla yaşama hakkı vardır. ‘

Cinsellik doğum öncesi başlayıp, ömür boyu devam eder. Üremeyi, cinsel zevk almayı ve vermeyi içerir. Ayrıca yalnız cinsel organları değil; tüm bedeni ve aklı da içerir. Zildberg’in de ifade ettiği gibi,’ Cinsellik bacaklarımızın arasında değil, kulaklarımızın arasındadır.’

Cinsel yakınlık ise; cinselliğin bir partnerle yakın beden teması kurarak, haz duyacak şekilde yaşanmasıdır. Çiftler; sarılmak, öpüşmek, masaj yapmak, birlikte banyo yapmak, erotik öyküler okumak, sohbet etmek, dokunmak, birlikte mastürbasyon yapmak veya cinsel birleşme yoluyla haz duyarak cinselliği paylaşabilirler. Her yakınlığın cinsel birleşmeyle sonuçlanmasını beklemek, günümüzde cinsel bir mit kabul edilmektedir. Örneğin her öpüşmenin ilişkiyle sonuçlanması beklentisi, kişiyi duygusal yaklaşım ve paylaşımlardan uzaklaştırmaktadır. Ortam her zaman ilişkiye müsait olmayabilir; bunun etkisiyle keyifli bir dokunuşun veya öpüşmenin hazzından mahrum olmamak gerekir.

Cinsel davranış ve deneyimler; insanların cinsel olarak kendileriyle veya başka insanlarla isteyerek ve onay alarak gerçekleştirdikleri eylemlerdir. Bu eylemlerin sağlıklı olması kişilerin sorumluluğundadır. Bu sorumluluk eş/sevgililer arasında eşit olarak bölüşülmelidir. Çiftler sorumlulukları yerine getirmek için:

> Cinsel davranışlarda birbirinin onayını alır.

> Onay almak için baskı uygulamaz.

> Birbirlerine sadık kalır.

> Partnerinin haz almasına özen gösterir.

> Partnerini fiziksel ve ruhsal zararlardan korur.

> Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara ve istenmeyen gebeliklere karşı korur.

> Yapmak istediği ve istemediği davranışlar konusunda açık olur.

> Birbirlerinin sınırlarına saygı gösterir.

> Davranışlarının sorumluluklarını üstlenirler.(CETAD 2008)

Mutlu bir cinsel hayat için olmazsa olmazların başında , cinsel eğitim gelir. Cinselliğin bir tabu olduğu ülkemizde, konuyla ilgili bilgiler çoğunlukla kulaktan dolma öğrenilmektedir. Son yıllarda CİSED, CETAD gibi dernekler , bu konuda eğitimin yaygınlaşması ve cinselliği tabu olmaktan çıkarmak için projeler üretmeye başlamışlardır. Cinsel eğitimde asıl olan; bebeklikten itibaren her gelişim dönemine özgü, bireyin algılayabileceği düzeyde yeterli bilgilendirmenin yapılmasıdır. Yani

‘cinsel danışmanlık’ kavramı günümüzde daha önem kazanmaya başlamıştır. Bu konuda yardım alınabilecek kişiler; cinsel terapistler, doktorlar, psikolog ve psikolojik danışmanlar..vb. olabilir. Özellikle evlilik öncesi alınacak cinsel danışma ile; vaginismus, ağrılı cinsel ilişki, sertleşme bozuklukları ve orgazm bozukluklarından uzak kalmak mümkün olacaktır.

Bu bilgilerin ışığında, cinselliği sağlıklı, doyurucu ve mutlu yaşamak için nelere dikkat edeceğimize gelelim…

Birbiriyle konuşabilen, ilişkilerinde karşılıklı anlayış ve paylaşımı ön planda tutan çiftler; cinselliği de aynı olumlu zeminde ve zevkle yaşayacaklardır. Çiftler konuşarak, kafalarındaki tüm kaygı, korku ve üzüntüleri, rahatsız eden şeyleri ve isteklerini, cinsellikten beklentilerini ve fantezilerini paylaşmalılar. Çünkü iyi bir iletişim, sorunlu cinsel yaşamın en iyi ilacıdır.

Öncelikli konulardan biri de; kişinin beden ve benlik algısının olumlu olmasının gerekliliğidir. Kendine güvenmek ve barışık olmak başka olumlu davranışları da beraberinde getirecektir.

İdeal ortamı oluşturmak diğer önemli noktadır. Kişiden kişiye değişen ideal ortam; zevke uygun müzik veya sessizlik, ortamın ısısı, ışıklandırma, tütsü veya mum yakmak…vb. içerir. Ayrıca; açlık veya aşırı tokluk, idrar hissi, yorgunluk, kızgınlık ..vb. durumlar motivasyon ve konsantrasyonu olumsuz etkileyeceğinden kaçınılmalıdır.

Ön sevişme cinselliğin bel kemiğidir..Birbirine dokunmaya, okşamaya ve öpmeye yeterli zaman ayıran çiftler, cinsel hayatta mutluluğu yakalarlar. Bunun yanı sıra ‘aşk oyunlarını’ da ihmal etmemek gerek. Cinsel fantezileri paylaşma, erotik giysilerle oynama, kışkırtıcı soyunma, farklı mekanlarda sevişmek, erotik masaj, farklı rollere bürünme..vb. davranışlar heyecanı arttırıp, ilişkiyi daha zevkli hale getirecektir.

Rahat ve gevşek olmak, ilk ilişkiden itibaren en çok dikkat edilmesi gereken durumlardandır. Alınacak sıcak bir duş, yoga ve meditasyon, sıcak çikolata içmek (sanıldığının aksine alkol kaslarda gerginliğe yol açabileceğinden tercih edilmemelidir) fiziksel ve ruhsal gevşemeyi sağlayıp, ilişkiyi daha kolaylaştıracaktır.

Herkes mutlu bir cinsel yaşamı, keyifle ve paylaşarak yaşamayı hak eder. Buna ulaşmak için; biraz bilgi, olumlu duygular ve istekli olmak yeterlidir.

Reklamlar
 
Yorum yapın

Yazan: Nisan 20, 2011 in Uncategorized

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: